Pekao SA oraz Bank BPH będą ostatecznie uwzględniać ujemny LIBOR kredytów w walucie CHF

15-08-2016
"Lepiej późno niż wcale" - to jedyne pozytywne słowa, którymi możemy określić tę sytuację. Spłacający kredyty we frankach szwajcarskich w banku BPH oraz Pekao SA będą w końcu mogli odczuć skutki ujemnej stopy procentowej. Jednak nasuwa się pytanie.
Dlaczego dopiero interwencja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawia, że zaczynają być stosowane prawidłowe zasady przez instytucje? Czy już zawsze będzie tak, że My konsumenci będziemy musieli dochodzić swoich praw?

LIBOR jest referencyjną wysokością oprocentowania depozytów i kredytów na rynku międzybankowym. Stopa ta jest wyznaczana codziennie na podstawie kwotowań banków uczestniczących w panelu. W prostym przełożeniu - jest to procent po jakim banki walutę np. CHF pożyczają między sobą. Czyli jeżeli stopa jest ujemna, to kiedy bank A pożyczy bankowi B franka szwajcarskiego to bank B zwróci A ich mniej. Dla A to żaden interes, dlatego tego nie robi. Tak samo jak My konsumenci nie trzymamy pieniędzy na depozytach w walucie CHF, gdyż powoduje to tylko topnienie naszych oszczędności.
Podobnie powinno być kiedy mamy w banku kredyt CHF. Jeżeli stopa jest ujemna powinien on "topnieć". Jednak w Polsce wszystko jest możliwe, czego konsumenci nie raz doświadczyli i dlatego UOKiK musiał interweniować.

Postępowanie przeciwko bankowi BPH zostało wszczęte w maju 2015, a przeciwko Pekao SA – w sierpniu ubiegłego roku. UOKiK zakwestionował nieuwzględnianie przez banki ujemnego oprocentowania kredytów we frankach szwajcarskich. W efekcie – raty kredytów nie zostały obniżone.
Bank BPH oraz Pekao SA zobowiązały się do zmiany praktyk i zrekompensowania strat konsumentom. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą uwzględniać ujemne oprocentowanie, a także oddadzą klientom kwotę wynikającą z różnicy między wcześniejszym oprocentowaniem, a tym, które w pełnym zakresie uwzględnia ujemny LIBOR. Ponadto, poinformują klientów o podjętych działaniach.
Działania UOKiK związane są z umocnieniem franka szwajcarskiego wobec złotego, które nastąpiło na początku ubiegłego roku i miało wpływ na wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych w CHF. Równolegle nastąpił spadek poniżej zera wartości wskaźnika LIBOR uwzględnianego przy obliczaniu oprocentowania tych kredytów, co z kolei powinno spowodować obniżenie wysokości rat kredytów. W niektórych przypadkach ujemny LIBOR doprowadził do spadku oprocentowania kredytu poniżej zera.
Z sygnałów, które docierały do Urzędu wynikało, że nie wszystkie banki uwzględniały ujemne oprocentowanie, choć w umowach kredytowych sposób jego ustalania określony został jako suma stawki bazowej LIBOR i marży kredytu. W efekcie Prezes UOKiK wszczął 8 postępowań przeciwko bankom, które nie uwzględniały ujemnego oprocentowania i wydał do tej pory 7 decyzji. W toku pozostaje jedno postępowanie.

komunikat prasowy UOKiK

Do opisanych zasad nie stosuje się jeszcze 6 spośród 21 największych banków. Kredytobiorcy Santander Consumer Bank, Raiffeisen Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, Getin Noble Bank, Credit Agricole Bank Polska muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość, która miejmy nadzieję zostanie wynagrodzona.

Marek Grobelny
 
 
Ten serwis w celu prawidłowego działania używa plików cookies. Korzystanie z naszej strony oraz brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Pliki cookies są używane do celów statystycznych oraz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania witryny.

Kontakt Wszystko o kredycie na zakup mieszkania
Copyright (c)2009-2020 www.doradcawrocław.pl