Czy w roku 2012 będzie trudniej o kredyt na budowę domu lub zakup mieszkania ?

20-02-2012

W niedawno opublikowanym raporcie NBP informuje, iż w IV kwartale 2011 r. banki zaostrzyły politykę kredytową. Po raz pierwszy od kilku kwartałów obostrzeniu polityki towarzyszyło podwyższenie marż.

W przypadku kredytów mieszkaniowych banki zaostrzyły także pozostałe warunki przyznawania kredytów, szczególnie w zakresie wymaganego udziału własnego i zabezpieczeń. 

„Mogliśmy doświadczyć zaostrzenia polityki kredytowej z klientami, szczególnie w grudniu i na przełomie roku. Znacząco wydłużył się czas oczekiwania na decyzję kredytową w bankach. Dochodziło również do sytuacji, w których decyzją banku klient był zobligowany do wniesienia większego wkładu własnego na zakup nieruchomości. Gdyby nie zasada składania wniosku do kilku banków, którą zawsze polecam. Cześć obecne świeżo upieczonych właścicieli swojego nowego mieszkania musiałaby zrezygnować z zakupu.” – dodaje doradca Marek Grobelny

 

Czego możemy spodziewać się w pierwszych kwartałach 2012 roku?

Banki przewidują dalsze zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych w I kwartale 2012 r. Oczekiwania takie sformułowało około 86% banków, zaś ponad 40% z nich określiło zaostrzenie jako znaczne. Żaden z ankietowanych banków nie przewiduje złagodzenia polityki kredytowej w nadchodzącym kwartale. – informuje raport Narodowego Banku Polskiego.

 

 

Źródło: NBP

 
 
Ten serwis w celu prawidłowego działania używa plików cookies. Korzystanie z naszej strony oraz brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Pliki cookies są używane do celów statystycznych oraz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania witryny.

Kontakt Wszystko o kredycie na zakup mieszkania
Copyright (c)2009-2020 www.doradcawrocław.pl