Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

20-02-2015
umowa zlecenie a kredyt wroclawCzęsto spotykam się z opinią wśród klientów, iż kredyt mogą uzyskać jedynie osoby zatrudnione na umowie o pracę lub prowadzące własną działalność gospodarczą. Natomiast osoby na potoczenie nazywanych „umowach śmieciowych” nie mogą liczyć na finansowanie w postaci kredytów bankowych. W praktyce wygląd to jednak trochę inaczej, co postaram się przybliżyć w tym artykule.


Czym jest umowa zlecenie

umowa zlecenie a kredytUmowa zlecenie jest umową o wykonanie określonych czynności (art. 734 – 751 kc). W jej ramach zleceniobiorca zobowiązuje się do dokonania określonych czynności (na rzecz zleceniodawcy). Strony umowy ustalają rodzaj czynności, ich zakres, ramy organizacyjne oraz wynagrodzenie.
Korzyści z umowy zlecenia są obustronne. Wynikają one przede wszystkim z redukcji kosztów zatrudnienia w postaci: braku konieczności przestrzegania wymogów związanych z minimalnym wynagrodzeniem, mniejszych obciążeń z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, czy też braku wynagradzania za okres nieobecności zleceniobiorcy w pracy.
Umowa zlecenie w znacznym stopniu różni się od umowy o pracę w zakresie wypowiedzenia. Umowa zlecenia może być wypowiedziana w dowolnym momencie przez każdą ze stron, a przepisy k.c. nie nakładają konieczności ustalania terminów wypowiedzenia. W sytuacji, gdy umowę wypowie zleceniobiorca, a umowa była odpłatna i została wypowiedziana bez istotnego powodu, to odpowiada on za powstała z tej przyczyny szkodę. Natomiast jeżeli umowa zlecenia jest wypowiedziana przez zleceniodawcę, to jest on zobligowany zwrócić zleceniobiorcy poniesione nakłady, a w przypadku odpłatnej umowy, wypłacić także odpowiednią cześć wynagrodzenia.

Od strony banku

Elastyczność jaką charakteryzuje się umowa zlecenie powoduje, iż ze strony banków dochód z jej tytułu jest postrzegany jako mniej stabilny niż np. dochód z etatu. Powoduje to, iż jako Kredytobiorcy musimy przedstawić dłuższą historię uzyskiwania wynagrodzenia z naszych umów. Standardowo jest to 12 miesięcy wstecz przy kredytach długoterminowy (czyli hipotecznych, na zakup mieszkania, budowę domu, etc.) oraz 6 miesięcy w przypadku kredytów gotówkowych. Oczywiście od tych dwóch standardów istnieją odstępstwa, jednak w dużej mierze zależy to już od naszej indywidualnej sytuacji. Jeżeli umowę zlecenie posiada żona, a mąż zatrudniony jest na umowę o pracę, to będziemy w stanie uzyskać akceptację dochodu żony nawet jeżeli jej umowy trwają krócej niż wymienione wcześniej okresy. Dlatego ważne jest, aby przedstawić swoją sytuację osobie z doświadczeniem i wiedzę w tego typu dochodach.

Wymagania co do dokumentacji

Jeżeli umowy zlecenia trwają dłużej niż 12 miesięcy ważnym dokumentem który potwierdza nasz dochód będzie PIT za ostatni rok podatkowy. Pamiętajmy przy tym, iż PIT powinien być potwierdzony przez Urząd Skarbowy. Jeżeli składaliśmy deklarację elektronicznie wówczas potrzebujemy potwierdzenie UPO. Jeżeli deklaracji podatkowej jeszcze nie złożyliśmy wówczas z bieżącego roku musimy przedstawić wszystkie umowy zlecenia, które wykonaliśmy w ostatnich miesiącach oraz aktualną umowę. Potrzebne będą jeszcze rachunki do przedstawianych umów oraz potwierdzenia otrzymania wynagrodzenia. Najlepiej jak jest ono przelewane na nasze konto bankowe. Przedstawiamy wtedy wyciąg z konta co jest dowodem, że otrzymaliśmy nasze wynagrodzenie. Jeżeli odbieramy pieniądze bezpośrednio w gotówce to musimy załączyć potwierdzenia z kasy zakładowej.

Jak Państwo widzicie sprawa z umowami zlecenie nie wygląda tak źle jak niektórzy opisują. Zapraszam wszystkie osoby, które posiadają taki dochód. Na pewno znajdziemy wspólnie rozwiązanie, czy to na zakup mieszkania, budowę domu, remont lub po prostu na dowolny cel.

Marek Grobelny

W calu umówienia spotkania proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.
 
 
Ten serwis w celu prawidłowego działania używa plików cookies. Korzystanie z naszej strony oraz brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Pliki cookies są używane do celów statystycznych oraz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania witryny.

Kontakt Wszystko o kredycie na zakup mieszkania
Copyright (c)2009-2020 www.doradcawrocław.pl