Raport: Mieszkanie dla Młodych po pierwszym roku funkcjonowania programu

19-01-2015
„Mieszkanie dla młodych” to program rządowy, który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszego mieszkania. Obsługą finansową programu „Mieszkanie dla młodych” zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego, którego rolą jest wspieranie społecznego i gospodarczego rozwoju kraju. Wcześniej BGK zapewniał profesjonalną obsługę programu „Rodzina na swoim”, który pomógł ponad 190 tysiącom Polaków nabyć mieszkanie na własność.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski. Stanowi centrum kompetencyjne w finansowaniu projektów infrastrukturalnych, eksportu, spółek komunalnych i samorządów. Rozwija systemy poręczeń i gwarancji mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań. Zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Jest instytucją wiodąca w procesie konsolidacji finansów publicznych.


Rekordowy grudzień w programie „Mieszkanie dla młodych”

Ponad 2,2 tys. wniosków o dofinansowanie wkładu własnego zaakceptował w grudniu Bank Gospodarstwa Krajowego. Przez pierwszy rok funkcjonowania programu „Mieszkanie dla młodych” bank przyjął 15 972 wnioski, przyznając dopłaty o wartości ponad 366 mln zł.

Od początku programu czyli od 1 stycznia 2014 roku banki kredytujące zawarły 13 968 umów kredytowych o łącznej wartości ponad 2,6 mld zł.
Jest to wynik ponad trzykrotnie wyższy od osiągniętego przy realizacji poprzedniego programu „Rodzina na swoim”, gdzie po roku podpisano zaledwie 4066 umów.Wysokość dofinansowania wkładu własnego na rok 2014 przekroczyła 207 mln złotych. Przyznano też dopłaty do zakupu mieszkań, których budowa zakończy się w kolejnych latach trwania programu. Dofinansowanie na rok 2015 dla osób korzystających z programu wynosi już 136 mln, a na 2016 – 22 mln złotych.

W ciągu roku funkcjonowania programu najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Mazowsza (2 881 wniosków), Pomorza (2 713 wniosków) oraz Wielkopolski (2 467 wniosków). Najmniej wniosków o zakup mieszkań ze wsparciem państwa złożono w województwach opolskim (141 wniosków) i świętokrzyskim (175 wniosków). Średnia powierzchnia mieszkań nabywanych w programie wynosi 53,17 m2.

Uczestnicy programu „Mieszkanie dla młodych” mają również możliwość zakupu domu jednorodzinnego – obecnie jego średnia wielkość to 84,17 m2.

Tabela: Liczba wniosków i wysokość przyznanego dofinansowania wg. województw, w tym miast wojewódzkich.


 
 
Ten serwis w celu prawidłowego działania używa plików cookies. Korzystanie z naszej strony oraz brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Pliki cookies są używane do celów statystycznych oraz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania witryny.

Kontakt Wszystko o kredycie na zakup mieszkania
Copyright (c)2009-2020 www.doradcawrocław.pl