Ustawa o kredytach konsumenckich. Zmiany na rynku kredytowym w 2012 roku.

16-12-2011
Najważniejsze trzy zmiany w zasadach udzielania kredytów konsumenckich od 18 grudnia 2011.  

 


Najważniejsze trzy zmiany w zasadach udzielania kredytów konsumenckich od 18 grudnia 2011.  

 

Zwiększenie limitu dla kredytów konsumenckich.

W dotychczas obowiązującym stanie prawnym maksymalna wysokość kredytu konsumenckiego mogła wynosić 80 000 zł. Nowa ustawa podwyższa tą kwotę do 255 500 zł (albo równowartość tej kwoty w walucie obcej). Oczywiście kredyty zabezpieczone hipoteką również kwalifikują się na nowe zmiany. Wiąże się to z większa część kredytów mieszkaniowych podlegającą pod nową ustawę niż miało to miejsce w tym momencie.

 

Zniesienie limitu na opłaty i prowizje

Pomimo, iż nowe przepisy kładą nacisk na zwiększenie świadomości konsumenta odnoście m.in. warunków cenowych proponowanego kredytu, uwolniły kredytodawców od maksymalnego 5% limitu na opłaty i prowizję. Pozornie niskooprocentowany kredyt może nieść ze sobą duże koszty początkowe.

 

Wcześniejsza spłata będzie wiązała się z opłatą

Do tej pory kredyty konsumenckie w kwocie do 80 000 zł gwarantowały bezpłatną wcześniejszą spłatę. Nowe przepisy dopuszczają możliwość pobieranie prowizji.   Ustawa jednak reguluje w jakich przypadkach kredytodawca może jej zażądać.  W większości sytuacji jest to zmiana na niekorzyść dla konsumenta. Jednak przy kredycie mieszkaniowym do kwoty 255 500 zł zmianę można interpretować na pozytywną.

 

Niektóre zmiany wprowadzone nową ustawą można uznać na korzystne dla przyszłych kredytobiorców. Zaliczyć do nich powinniśmy m.in. zwiększony limit, wprowadzenie formularza informacyjnego czy wydłużenie terminu odstąpienia od umowy. Z drugiej strony zmiany w zasadach dotyczących wcześniejszej spłaty czy zniesienia 5% limitu opłat może narazić na większe koszty.

 

 

W przypadku pytań bądź wątpliwości do Państwa dyspozycji pozostaje doradca:

 

Marek Grobelny

Open Finance Wrocław

Tel. 723 986 530

 
 
Ten serwis w celu prawidłowego działania używa plików cookies. Korzystanie z naszej strony oraz brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Pliki cookies są używane do celów statystycznych oraz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania witryny.

Kontakt Wszystko o kredycie na zakup mieszkania
Copyright (c)2009-2020 www.doradcawrocław.pl