Mieszkanie dla Młodych tylko dla wybrańców

26-11-2014
mdm dla wybranychJeżeli zaciągamy kredyt na zakup mieszkania i możemy skorzystać z dofinansowania w programie MDM powinniśmy czuć się wyjątkowi. Dlaczego?


Jak wynika z 21. edycji Raportu AMRON-SARFiN, program MdM, który miał pełnić funkcję siły napędowej dla branży mieszkaniowej oraz wpłynąć pozytywnie na wzrost dostępności mieszkań, nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Kredyty udzielane w ramach programu stanowią jedynie 0,69% wartości wszystkich nowych umów podpisanych w okresie od stycznia do września 2014 roku. W III kwartale w ramach MdM banki zaakceptowały 3 253 wnioski, czyli o 589 wniosków mniej niż w poprzednim kwartale. Spadek zainteresowania programem notowany jest systematycznie od początku jego funkcjonowania, w pierwszym kwartale wyniósł ponad 10%, w II kwartale - 8,4%, a na koniec III kwartału - 7,5%.
- Według Raportu AMRON-SARFiN program "Mieszkanie dla Młodych" jest działaniem interwencyjnym, a nie systemowym. Problem bierze się m.in. z ustawowych założeń MdM, z których wynika, że na każdy rok jest przewidziana określona pula pieniędzy. To zaś, z której puli rocznej zostanie rozliczona dopłata dla danego klienta, zależy od daty oddania mieszkania do użytkowania. - mówi dr Jacek Furga, Prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP.
źródło: Raportu AMRON-SARFiN, Związek Banków Polskich


Dlaczego tak mało kredytobiorców korzysta z dofinansowania w programie MDM

Podstawowym problemem nie jest brak zainteresowania ze strony wnioskujących o kredyt, czy fakt opłacalności tego rozwiązania. Aktualnie singiel, małżeństwo bez dzieci otrzyma na zakup mieszkania we Wrocławiu maksymalnie 23 237,50 PLN dofinansowania. Jeżeli posiadamy dzieci kwoty są jeszcze wyższe. Na pytanie czy warto z programu skorzystać odpowiedź jest tylko jedna. Oczywiście, że warto. Problem polega jedynie na tym, iż ograniczenia nałożone przez ustawę, powodują, iż ogroma ilość osób po prostu nie może z programu skorzystać. To właśnie jest cały sekret tego niecałego 1% umów kredytowych MDM w całości udzielonych kredytów do tej pory w 2014 roku.


Jesteś osobą zainteresowaną skorzystaniem z dofinansowania?
Potrzebujesz więcej informacji?

Napisz lub zadzwoń.

Chcesz wiedzieć który bank oferuje najkorzystniejsze warunki przy programie MDM?
Zapraszamy na spotkanie.

Marek Grobelny

 
 
Ten serwis w celu prawidłowego działania używa plików cookies. Korzystanie z naszej strony oraz brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Pliki cookies są używane do celów statystycznych oraz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania witryny.

Kontakt Wszystko o kredycie na zakup mieszkania
Copyright (c)2009-2020 www.doradcawrocław.pl