Kondycja wrocławskich deweloperów zależy od naszej zdolności kredytowej

01-12-2013
Dla niektórych może wydawać się to zaskakujące, ale od tego jaka jest nasza zdolność kredytowa w dużej mierze zależy przetrwanie wrocławskich deweloperów.
Zdolność kredytowa Polaków w ciągu ostatnich lat znacznie się zmieniła. Kolejno były wprowadzane obostrzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego w postaci tzw. Rekomendacji dla banków. Regulacje co do określania maksymalnego zadłużenia kredytobiorcy, powodowały ciągłe obniżanie się górnej granicy wielkości kredytu jaki bank może nam udzieli.

Liberalne podejście banków do liczenia zdolności kredytowej wkrótce przejdzie do historii. - Zasugerujemy członkom Komisji Nadzoru Finansowego stworzenie kompleksowej rekomendacji, która regulowałaby problem zbyt optymistycznej oceny kredytobiorców - poinformował Krzysztof Broda, wicedyrektor pionu nadzoru bankowego w KNF. – wypowiedź z 2008 roku.

Zapowiedzi jakie usłyszeliśmy w 2008 roku urealniły się, a Rekomendacje zostały wprowadzone w życie. To życie dla niektórych deweloperów okazało się bardzo ciężkie. Jak lód zaczęła topnieć liczba osób mogących pozwolić sobie na nowe mieszkanie. Od tamtej chwili na rynku wrocławskim byliśmy świadkami nie jednego bankructwa deweloperów. Ostatnio upadłość została ogłoszona przez jednych z większych graczy tego rynku – Gant oraz As-Bau. Kilka lat stosowania nowych zasad w bankowości i konsekwencje dotknęły nawet największych.

Co czeka wrocławski rynek nowych nieruchomości w przyszłości ?

Najtrudniejszy czas dla deweloperów już minął i nie powinniśmy się spodziewać kolejnych znaczących upadłości we Wrocławiu – uważa Krzysztof Ziajka, prezes zarządu Inkom S.A. - Rok 2013 był dobrym okresem, zarówno dla deweloperów, jak i kupujących. Mimo zakończenia programu „Rodzina na Swoim” i opóźnień związanych z wejściem w życie programu „Mieszkania dla Młodych”, popyt na mieszkania utrzymał się na dobrym poziomie, a liczba transakcji była bardzo podobna do roku 2012. Największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania o metrażu do 50 m kw. Ma to związek ze zdolnością kredytową kupujących, która na ogół nie przekracza kwoty 330-350 tysięcy złotych. Firmy, które posiadają w swojej ofercie tego typu mieszkania, mogą liczyć na utrzymanie płynności finansowej, są w stanie dokończyć rozpoczęte inwestycje i utrzymywać sprzedaż na poziomie pozwalającym regulować bieżące należności. Zauważyliśmy również, że klienci wciąż mają zaufanie do solidnych, działających od wielu lat deweloperów i nie obawiają się kupna mieszkania – nawet w trakcie jego budowy.

Sytuacja Ganta i As-Bau to raczej wyjątki potwierdzające regułę. Sytuacja deweloperów z miesiąca na miesiąc ulega widocznej poprawie – ocenia obecną sytuację Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości. - Widać to zwłaszcza po wynikach sprzedaży i poprawiającej się sytuacji finansowej czołowych deweloperów notowanych na giełdzie.

Nie możemy narzekać na obecną sytuację na rynku – mówi Bożena Bajer, wiceprezes zarządu wrocławskiego Dach-Budu – Może nie wygląda ona obecnie tak jak podczas boomu w 2007 roku, ale nie mamy żadnych większych problemów z prowadzeniem naszej działalności. Myślę, że dużo zależy tu też od dobrej polityki zarządzania firmą.
Katarzyna Kunka, www.wroclaw.pl


Choć deweloperzy nie narzekają na swoją sytuację, mimo wszystko twierdzą, że po rynku trzeba poruszać się ze zwiększoną ostrożnością.

Z początkiem 2014 roku w życie wchodzą kolejne zmiany opracowane przez KNF. Nowelizacja Rekomendacji S, która m.in. wymusza na kredytobiorcy posiadanie 5% wkładu własnego. Już niedługo okaże się czy jest to kolejny gwóźdź do trumny.Jaka jest moja maksymalna zdolność kredytowa?
Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?
Jak przygotować się do kredytu, który chcę zaciągnąć za pół roku, rok?


Umów się na spotkanie i skorzystaj z doświadczenia.Marek Grobelny

W celu umówienia spotkanie proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.
 
 
Ten serwis w celu prawidłowego działania używa plików cookies. Korzystanie z naszej strony oraz brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Pliki cookies są używane do celów statystycznych oraz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania witryny.

Kontakt Wszystko o kredycie na zakup mieszkania
Copyright (c)2009-2020 www.doradcawrocław.pl