Koniec kredytów mieszkaniowych bez wkładu własnego w 2014 roku, czy rzeczywiście?

12-10-2013
kredyt bez wkładu własnego 2014 rokCoraz częściej w mediach pojawia się temat nieuchronnego końca kredytów hipotecznych na 100% wartości nieruchomości. Czy od przyszłego roku zakup mieszkania bez własnych pieniędzy będzie nierealny, a młode osoby skazane na wynajem? Czy rzeczywiście tak będzie?Dużymi krokami zbliża się wejście w życie nowelizacji Rekomendacji S którą to, Komisja Nadzoru Finansowego narzuciła bankom wymaganie od Klienta wkładu własnego. Docelowo będzie to 20% wartości mieszkania.

Może wydawać się to przerażające, gdyż zakładając średnią cenę mieszkania we Wrocławiu na poziomie 250 tysięcy złotych będziemy musieli posiadać 50 tyś. złotych. Dla młodego człowieka rozpoczynającego karierę zawodową kwota astronomiczna. Tym bardziej, iż w tym okresie życia jest mnóstwo wydatków i rzeczy na które tę kwotę można przeznaczyć.

Jednak KNF też kiedyś było "młode i żyło w polskich realiach",
także na 2014 rok zostało wprowadzone jedynie 5% wkładu własnego.
Pozostały brakujący wkład własny, czyli 15% nie będzie musiał być wniesiony. Jednak będzie podlegał ubezpieczeniu. Jest to tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, które obowiązuje w bankach również w chwili obecnej.

Nadal jednak pozostaje 5% do zorganizowania dla młodego nabywcy, czyli w naszym przypadku 12,5 tysiąca złotych. Do tego musimy doliczyć jeszcze wszystkie koszty związane z całą transakcją zakupu mieszkania.
Jak zdecydujemy się na rynek wtórny to oprócz taksy notarialnej (w naszym przypadku ok. 2 tyś. zł) do zapłacenia będzie jeszcze PCC 2%. Łącznie daje to ok 7 tyś. zł. Dodając do tego 12,5 tyś. zł to potrzebne będzie niecałe 20 tyś. złotych.
Przy rynku pierwotnym z faktu, iż deweloper jest płatnikiem VAT nie poniesiemy kosztu PCC. Jednak nie zmienia to faktu, iż młoda osoba myśląca o zakupie mieszkania będzie potrzebowała około 15 tyś. złotych.


Co zrobić kiedy nie jesteśmy w komfortowej sytuacji i nie posiadamy wymaganej kwoty? Posiadamy, ale nie chcemy wnosić jej do transakcji?
Przecież nie wiemy co przyniesie przyszłość, a zawsze dodatkowe pieniądze na koncie przydadzą się w razie nagłych okoliczności. Dobra informacja jest taka, iż istnieją na to sposoby. Jakie?
Zapraszam na spotkania.

Marek GrobelnyW calu umówienia spotkania proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.
 
 
Ten serwis w celu prawidłowego działania używa plików cookies. Korzystanie z naszej strony oraz brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Pliki cookies są używane do celów statystycznych oraz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania witryny.

Kontakt Wszystko o kredycie na zakup mieszkania
Copyright (c)2009-2020 www.doradcawrocław.pl