Zawierzając reklamie przy wyborze kredytu możesz ponosić konsekwencje przez lata

14-05-2013
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę na bank PKO BP za reklamę wprowadzającą w błąd.


Zadaniem kampanii reklamowej jest przyciągnięcie naszej uwagi. Można zauważyć, iż sposobów aby tego dokonać jest coraz więcej. Wytężona praca zespołu specjalistów nie idzie na marne i czasami nawet nie wiemy, iż to co wybraliśmy na podstawie reklamy odbiega od rzeczywistości. Na rynku kredytowym również tak się dzieje. Klienci podejmując decyzję o wyborze kredytu bardzo często robią to w oparciu o informacje zaczerpnięte z reklam. Nie mając pojęcia o regulaminach danej promocji wpadają w zastawione sidła. Po dokonaniu wyboru jest już jednak za późno.


Postępowanie przeciwko bankowi zostało wszczęte w styczniu 2012 roku. Zastrzeżenia Prezes UOKiK wzbudziła m.in. kampania reklamowa pt. Max pożyczka, mini ratka, której spoty były emitowane od października do grudnia 2010 r. Pojawiło się w nich m.in. hasło 25,40 miesięcznie za każdy 1000 zł pożyczki, jednak kredyt na takich warunkach mógł uzyskać tylko klient posiadający rachunek od co najmniej 6 miesięcy. Zdaniem Prezes UOKiK, prezentowane w reklamach warunki udzielenia kredytu były nieczytelne dla przeciętnego konsumenta. Ze względu na małą wielkość czcionki, krótki czas wyświetlania wielu klientów mogło odnieść wrażenie, że oferta jest skierowana do każdego konsumenta.
Za reklamę wprowadzającą w błąd kara nałożona na PKO BP wyniosła 2 844 558 zł. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przysługuje od niej odwołanie do sądu.
Źródło: uokik.gov.pl


Przyszłym kredytobiorcom powyższy przykład powinien dać do myślenia. Reklamy które działają na granicy prawa lub ją przekraczają były już wcześniej. Będą również w przyszłości. To od nas zależy czy damy się nabić w przysłowiową butelkę.Marek Grobelny

Kredytobiorców którzy chcą świadomie podejmować decyzję zapraszam na spotkania.
 
 
Ten serwis w celu prawidłowego działania używa plików cookies. Korzystanie z naszej strony oraz brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Pliki cookies są używane do celów statystycznych oraz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania witryny.

Kontakt Wszystko o kredycie na zakup mieszkania
Copyright (c)2009-2020 www.doradcawrocław.pl