Mieszkanie dla Młodych zastąpi Rodzinę na Swoim

15-10-2012

Niebawem do Sejmu trafi projekt programu „Mieszkanie dla Młodych” (MDM) – skierowany do rodzin i singli do 35 roku życia. Każda taka rodzina może liczyć na 10 procentową dopłatę do kredytu mieszkaniowego – zapowiedział minister transportu i budownictwa Sławomir Nowak

Program MDM – podobnie jak „Rodzina na swoim” dedykowany będzie dla mieszkań do 75 m kw. Zasada będzie taka: każda rodzina będzie otrzymywała 10 proc. jednorazowej dopłaty do kredytu liczonego według wskaźnika 1.0 wartości metra odtworzeniowego w każdym województwie. Jeśli rodzina ma dziecko lub dzieci, otrzyma dodatkowo 5 procent dopłaty. Dodatkowo po urodzeniu trzeciego lub kolejnego dziecka będzie można otrzymać kolejne 5 procent – wyjaśnia minister.
Nowak zapewnił, że rząd znajdzie pieniądze na sfinansowanie programu dopłat do mieszkań. Program zostanie sfinansowany z pieniędzy, które zostaną po likwidacji zwrotu VAT za remonty. Jest to obecnie około 1,1 miliarda złotych rocznie.
Obecnie osoby do 35. roku życia, które kupują swoje pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym, mogą skorzystać z programu "Rodzina na swoim". Rząd dopłaca do odsetek od kredytu hipotecznego przez osiem lat. W nowym programie dopłata będzie jednorazowa.

Jak podkreślił, w programie MDM znajduje się „komponent prorodzinny” i tym różni się on od wygaszanego programu „Rodzina na swoim”.

Jak dodał, chciałby, aby MDM wszedł w życie od połowy 2013 r., najpóźniej od początku 2014. Program będzie kosztował początkowo 600 - 700 mln zł rocznie, docelowo 1 mld. Jego zdaniem z programu może skorzystać 36 tys. rodzin rocznie.

 

Zmiany na lepsze?

Obecnie małżeństwo, które zdecyduje się na zakup 50 m kw. mieszkania we Wrocławiu z rynku pierwotnego i zaciągnie na ten cel 250 tyś złotych kredytu. Otrzyma dopłatę przez pierwsze osiem lat w łącznej wysokości ok. 67 tyś złotych.  Singiel na to samo mieszkanie może liczyć już tylko na ok. 40 tyś złotych dopłaty. Stanowi to odpowiednio 26 i 16 procent wartości kredytu. W nowym programie małżeństwo z dzieckiem będzie musiało zadowolić się 15 procentową dopłatą, a singiel 10 procentami. Czyli będzie to połowa z tego co w chwili obecnej jesteśmy w stanie uzyskać w kończącym się programie Rodzina na Swoim.

 

Marek Grobelny

źródło: PR 3; TVP

 
 
Ten serwis w celu prawidłowego działania używa plików cookies. Korzystanie z naszej strony oraz brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Pliki cookies są używane do celów statystycznych oraz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania witryny.

Kontakt Wszystko o kredycie na zakup mieszkania
Copyright (c)2009-2020 www.doradcawrocław.pl